تبلیغات
جستجو گر فناوری اطلاعات - فرمتهای صوتی و تصویری کامپیوتر
 
جستجو گر فناوری اطلاعات
دوشنبه 30 شهریور 1394 :: نویسنده : حسین کامکار

حتما شما هم با حروف ظاهراَ بی معنی آخر اسم تصاویر کامپیوتری برخورد داشته اید !!!

این کدها بیانگر قالب های رایجی هستند که به عنوان یک کاربر کامپیوتر ممکن است با آنها برخورد کنید. بدون كدهای اجرایی یعنی نرم افزارها و برنامه های كامپیوتری، سخت افزار و داده ها بی استفاده هستند.از آنجا که برای یک فرد مبتدی گرفتار شدن در پیچیدگی های قالب های دور از ذهـن نیسـت، در ایـن مقـاله سعی شـده اسـت الفبای قالب ها را بـه نحوی سـاده بیان کـنیم تـا از ایـن رهـگذر بـتوانید کدهای قالبها را همانند کارآگاهی زبردست رمزگشایی کنید و بهترین فرمت را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

انواع فرمتهای صوتی

1. Mid یا Midi

Midi مخفف عبارت Musical Instrument Digital Interface و به معنی رابط دیجیتال ابزار موسیقی است. به عبارت دیگر، Midiیک استاندارد برای متصل نمودن وسایل موسیقی به کامپیوتر می باشد. در واقع، استاندارد Midi، یک روش ترجمه موسیقی به داده های کامپیوتری و یا بالعکس فراهم می سازد. یک فایل با پسوند Midi، یعنی فایلی که حاوی موسیقی است؛ در مقابل، یک فایل با پسوند Wav، یعنی فایلی حاوی صدا.
فرمت Midi که از پرکاربردترین و قدیمی ترین فرمت هاست، بسیار مورد علاقه آهنگسازان و اهالی موسیقی است؛ زیرا به کمک قابلیت Midi می توان ابزارهای موسیقی، نظیر گیتار الکتریک را به کارت صوتی کامپیوتر خود متصل نمود و به نُت نویسی، ویرایش فایل های صوتی و از همه جالب تر، اجرای موسیقی با ساز و دریافت نُت آن از کامپیوتر، پرداخت.
از خصوصیات دیگر فرمت Midi، تجزیه اصوات و امکان تفکیک صدای سازهای مختلف موجود در یک قطعه موسیقی است. لازم به ذکر است که کیفیت این نوع فایل ها، بیش از سایر فرمت های صوتی، بستگی مستقیم به نوع کارت صوتی سیستم شما دارد.

2. Wav

یکی از فرمت های معروف و قابل استفاده در کامپیوتر است و از آنجا که فرمت استاندارد ویندوز محسوب می شود، اکثر صداها در کامپیوتر با این فرمت مشاهده می شوند.

فرمت Wav، کیفیت بالایی دارد و حجم زیادی را نیز اشغال می کند؛ اما از سوی دیگر، Wav در همه برنامه های مربوط به پخش صدا اجرا می شود.

3. Au

این فرمت که در سیستم های عامل لینوکس و یونیکس اجرا می شود، حجم کمی را اشغال می کند؛ اما کیفیت پایینی دارد.

4.Mp3

Mp3 یا همان MPEG Layer-3 رایج ترین فرمت فشرده سازی صوتی در اینترنت است. Mp3 موفق ترین فرمت از خانواده MPEGمی باشد که به کمک آن می توان فایل های صوتی را بسیار فشرده و کم حجم نمود و از طرفی کیفیت CD اولیه را نیز حفظ کرد. از سوی دیگر، فرمت Mp3، زمان دریافت و دانلود موسیقی از اینترنت را نیز کاهش داده است.

5.WMA

Windows Media Audio یا WMA را شاید بتوان رقیب اصلی Mp3 دانست؛ زیرا فایل های WMA بسیار کم حجم بوده، کیفیت بسیار بالایی دارند. این فرمت به خصوص در دنیای اینترنت که حجم فایل ها در ارسال و دریافت آنها بسیار مهم است، کارآیی فراوانی دارد.

6.RA

فرمت Real Audio نیز همانند MP3 و WMA، حجم کم و کیفیت خوبی دارد؛ با این تفاوت که این فرمت، خصوصیت ویژه ای دارد که در میان تولیدکنندگان موسیقی، بسیار طرفدار دارد و آن، این است که این نوع فایل ها از طریق اینترنت پخش می شوند؛ اما کپی نمی شوند. با کمک این قابلیت، می توان همانند رادیوی اینترنتی، صدا را به صورت زنده بر روی اینترنت پخش نمود.
یکی از معروف ترین برنامه هایی که فرمت RA را پشتیبانی می کند، برنامه Realone Player است. این برنامه با کمک فناوری بافر کردن فایل صوتی، این امکان را به ما می دهد تا همزمان با دانلود شدن موسیقی، آن را گوش دهیم؛ به عبارت دیگر، چون برای دریافت فایل های صوتی سنگین از اینترنت، زمان زیادی لازم است، با کمک فناوری Streaminy Audio Video که در برنامه هایی نظیر Real Audio، Quick Time و Realone Player وجود دارد، ابتدا بخشی از فایل در محلی از حافظه به نام بافر (Buffer) ذخیره شده، از آنجا پخش می شود و سپس زمانی که آن مقدار در حال اجراست، مقدار دیگری از فایل در بافر ذخیره و پخش می گردد تا در نهایت، کل فایل، دانلود شود.

فرمت فایل های تصویری

1.AVI

مخفف عبارت Audio Video Inter Leared و یک فرمت فایل برای صدا و ویدئوی دیجیتال تحت ویندوز است. برای اجرای فایل های AVI، از Media Player ویندوز استفاده می شود. فایل های AVI را می توان تحت سیستم عامل های گوناگون دیگر نیز استفاده نمود. تنها مشکل عمده این فایل ها، اندازه بزرگ آنهاست.

2.MPEG

MPEG که مخفف عبارت Moving Pictures Experts Group است، در حقیقت، به عنوان گروهی از استانداردهای سخت افزاری و نرم افزاری طراحی شده است که باعث می شود ذخیره سازی ویدئویی دیجیتال، سریع تر انجام گیرد.MPEG در اصل، مشکل بزرگ بودن فایل های AVI را برطرف ساخته است. فرمت های دیگر خانواده MPEG، عبارتند از: MP3، MP2، MP1و Mpa.

3.mov

یک فایل ویدئو / صدا (چندرسانه ای) می باشد. یک فایل mov در صورتی که برنامه Quick Time Movie Player نصب شده باشد، اجرا می گردد.

4. 3Gp

Third Generation Partnership Project، فرمتی برای ارائه خصوصیات فنی یک سیستم همراه (موبایل) نسل سوم مبتنی بر شبکه های GSM و فناوری رادیویی می باشد. این فرمت برای نمایش کلیپ های ویدئویی در گوشی تلفن های همراه، مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از گوشی های تلفن همراه، با اتصال به دستگاهی به نام Air Wave، این قابلیت را خواهند داشت که تمامی فایل های صوتی را روی موج FM رادیو منتقل نمایند. بدین ترتیب، می توان تمام فایل های موسیقی موجود در گوشی موبایل را از طریق رادیو FMاتومبیل خود اجرا نمود. سیستم کاری Air wave به صورت بی سیم و تا فاصله حدود 6 متر قابل دسترسی می باشد.

فرمت فایل های گرافیکی

1. (BMP(bitmap

استاندارد فایل های گرافیکی در ویندوز می باشد که حجم بالایی نیز دارد.

2.GIF

این پسوند مخفف عبارت Grafical Interchange Format است. این فرمت یکی از سه فرمت متداول برای استفاده در وب می باشد. از آنجا که این فرمت از نوع فشرده است، مودم، زمان کمتری برای فرستادن آن نیاز دارد. مزیت فایل های GIF در کوچک بودن آنهاست. GIF بر اساس یک سری الگوریتم های ریاضی با نام LZW شکل می گیرد که یک سری فرمول های ریاضی می باشند و برای فشرده سازی تصاویر در فایل های GIF استفاده می شوند.

3.PNG

این فرمت برای گرافیک وب، جدیدتر و بهتر است. مرورگرهای قدیمی این فرمت را پشتیبانی نمی کنند.PNG مخفف عبارت Portable Network Graphic بوده، جهت رفع مشکلات gif و jpeg توسعه یافته است.

4.JPEG

JPG نیز یکی دیگر از فرمت های متداول برای انتشار تصاویر در اینترنت می باشد و مخفف عبارت Joint Photographic Experts Group است. JPEG یک روش فشرده سازی است که برای ویرایش تصاویر اسکن، فاکس رنگی، نشر رومیزی، کارهای گرافیکی و تصویرپردازی پزشکی استفاده می شود. این فرمت، سبب کاهش کیفیت تفکیک پذیری و شفافیت رنگ در تصاویر می شود.

5.TIFF

در حقیقت، مخفف عبارت Tagged Image File Format است. این فایل ها را می توان برای استفاده در هر دو سیستم عامل ویندوز و مکینتاش ذخیره کرد. فرمت TIFF، جهت مرتبط سازی تصاویر اسکن شده با برنامه های کاربردی نشر رومیزی به کار گرفته می شود و یک نوع روش ذخیره سازی و مبادله داده های تصویری دیجیتال محسوب می گردد.

نوع مطلب :
برچسب ها : فرمتهای صوتی، فرمتهای تصویری، انواع فرمتهای کامپیوتر، انواع فرمتهای صوتی و تصویری، همه فرمتهای کامپیوتر، انواع فرمتهای صوتی، انواع فرمتهای تصویری،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 15 اسفند 1396 10:51 ب.ظ
این پاراگراف به بازدیدکنندگان اینترنتی برای ایجاد وب سایت جدید کمک خواهد کرد
یا حتی یک وبلاگ از ابتدا تا انتها.
دوشنبه 14 اسفند 1396 09:22 ب.ظ
دوستانتان چه چیزهایی را یاد می گیرند، بخش قابل توجهی از نوشته های خود را در مورد فرهنگ و به طور کامل تعریف می کنند،
تمام وقت آن را نگه دارید
پنجشنبه 10 اسفند 1396 08:33 ب.ظ
سلام! این پست وبلاگ نمیتواند بسیار بهتر نوشته شود!
رفتن از طریق این مقاله مرا به من یادآوری می کند
هم اتاقی قبلی او به طور مداوم در مورد این مسائل را ادامه داد.
من می خواهم این پست را برای او ارسال کنم. کاملا مطمئن است که خواندن بسیار خوبی دارد.
با تشکر برای به اشتراک گذاری!
چهارشنبه 9 اسفند 1396 12:07 ق.ظ
سلام، من معتقدم این یک وب سایت عالی است. من آن را می کشم
؛) من دوباره یک بار دیگر از آنجایی که من آن را به عنوان مورد علاقه خود ذخیره کرده ام.
پول و آزادی بهترین راه برای تغییر است، ممکن است ثروتمند شوید
و همچنان به دیگران کمک می کند.
یکشنبه 6 اسفند 1396 11:31 ب.ظ
بدون شک آنچه را که گفتید در نظر بگیرید. توجیه مورد علاقه شما به نظر می رسد در وب است
ساده ترین چیزی که باید در ذهن داشته باشید. من به شما می گویم، من قطعا در irked
همان زمان که دیگران در مورد مسائلی که آنها فقط نمی دانند، فکر می کنند.
شما کنترل کردید تا ناخن را روی سطح بالا قرار دهید و همچنین همه چیز را بدون تأثیر جانبی تعریف کنید، مردم می توانند سیگنال بگیرند.
احتمالا دوباره به دریافت بیشتر خواهد رسید با تشکر
شنبه 5 اسفند 1396 11:13 ب.ظ
من بلافاصله وبلاگ می نویسم و ​​واقعا از اطلاعات شما قدردانی می کنم. مقاله شما واقعا علاقه من را به خود جلب کرده است.
من یادداشت خود را از وبلاگ خودم میگیرم و اطلاعات جدید را درباره یکبار در هفته بررسی خواهم کرد.
من هم برای خوراک شما اشتراک گذاشتم
شنبه 5 اسفند 1396 10:13 ب.ظ
من حتی نمی فهمم چطور به اینجا رسیدم، با این حال این فرض را داشت که عالی بود.
من تشخیص نمی دهم که شما در حال حاضر چه کسی هستید، قطعا شما در حال رفتن به وبلاگ نویس معروف هستید.
به سلامتی!
شنبه 5 اسفند 1396 09:36 ب.ظ
اگر کسی بخواهد دیدگاه کارشناسانه در مورد وبلاگ نویسی و سایت سازی داشته باشد، من پیشنهاد می کنم او را پرداخت کنید
یک بازدید سریع از این وبلاگ، نگه داشتن کار لذت بخش.
شنبه 5 اسفند 1396 09:24 ب.ظ
سلام به همه، این اولین بار من در این وب سایت بازدید می کنم و پست است
واقعا برای من ارزشمند است، این پست ها را حفظ کنید.
جمعه 4 اسفند 1396 05:29 ب.ظ
سلام من kavin هستم، نخستین فرصت من برای توضیح دادن در هر کجا،
وقتی که من این پاراگراف را خوانده ام، فکر کردم می توانم نظر بدهم
به دلیل این پست درخشان.
جمعه 4 اسفند 1396 02:05 ب.ظ
سلام عزیزم، آیا شما واقعا به طور منظم از این سایت بازدید می کنید؟
اگر پس از آن شما بدون شک دانش دلپذیر دریافت خواهید کرد.
سه شنبه 1 اسفند 1396 02:24 ب.ظ
آقا دمتون گرم از مطلب عالیتون
چهارشنبه 25 بهمن 1396 12:54 ب.ظ
ممنون خیلی خوب بود
سه شنبه 17 بهمن 1396 01:47 ق.ظ
برای هر سایت آموزنده ی دیگری از شما تشکر می کنیم. از کجا دیگر ممکن است فقط اطلاعاتی را که در چنین ایده ای نوشته شده است، دریافت کنم؟

من یک ماموریت دارم که در حال حاضر در آن فعالیت می کنم، و من برای دیدن چنین اطلاعاتی در نظر گرفته ام.
دوشنبه 16 بهمن 1396 04:36 ب.ظ
این پست ایده خوبی را در حمایت از بازدیدکنندگان جدید ارائه می دهد
وبلاگ نویسی، که واقعا چطور وبلاگ نویسی را انجام می دهد.
یکشنبه 15 بهمن 1396 12:13 ق.ظ
ممنون مطلب خوبی بود
دوشنبه 4 دی 1396 06:52 ق.ظ
ممنون عالی بود
جمعه 24 آذر 1396 01:21 ق.ظ
اقا دستتون درد نکنه خسته نباشید
عالیییی بود
جمعه 17 آذر 1396 10:27 ق.ظ
I have read so many posts regarding the blogger lovers however
this article is really a nice piece of writing, keep it up.
جمعه 17 آذر 1396 08:09 ق.ظ
Why users still make use of to read news papers when in this technological globe all is accessible on web?
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:42 ب.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored to death at work so I decided to
browse your site on my iphone during lunch break.
I love the information you present here and can't wait to take a look when I get home.
I'm surprised at how quick your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:20 ب.ظ
Hi, this weekend is pleasant in support of me, because this occasion i am reading this impressive
educational piece of writing here at my residence.
شنبه 25 شهریور 1396 05:07 ق.ظ
Howdy! This article could not be written any better! Looking
through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this.
I am going to send this information to him. Fairly certain he will have a great read.
I appreciate you for sharing!
شنبه 18 شهریور 1396 07:37 ب.ظ
Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it
to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear."
She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but
I had to tell someone!
دوشنبه 13 شهریور 1396 10:29 ق.ظ
Nice blog here! Also your site loads up fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

I wish my web site loaded up as fast as yours lol
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:54 ب.ظ
Does your blog have a contact page? I'm having trouble
locating it but, I'd like to send you an email. I've got some creative ideas for your blog you
might be interested in hearing. Either way, great website and I
look forward to seeing it improve over time.
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:45 ب.ظ
Hello Dear, are you in fact visiting this site on a regular basis,
if so after that you will without doubt take good know-how.
شنبه 14 مرداد 1396 09:33 ب.ظ
It's not my first time to pay a quick visit this site,
i am browsing this site dailly and obtain pleasant facts from here everyday.
یکشنبه 8 مرداد 1396 01:58 ب.ظ
It's the best time to make some plans for the long run and
it is time to be happy. I've read this submit and if I could I wish to
counsel you few attention-grabbing things or advice.
Perhaps you could write next articles referring to this article.

I desire to read more things about it!
جمعه 16 تیر 1396 07:47 ب.ظ
This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me.
Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :